Bands of America Grand National Championships: Indianapolis, IN - November 10, 2016

Select a year:

Grand Champion: Carmel, IN

Links: Thursday Prelims, Friday Prelims, SemiFinals, Finals

Field 1A:

83.250 Adair County, KY

71.350 Archbishop Alter, OH

67.100 Crestwood, OH

65.050 Carroll, OH

64.000 Norton, OH

60.200 Triton Central, IN

57.050 Logan Elm, OH

52.950 Bishop Fenwick, OH

51.950 Carlisle, OH

51.300 Ada, OH

48.050 Southwestern, IN

Field 2A:

82.600 Reeths-Puffer, MI

82.550 North Hardin, KY

82.050 Bassett, VA

81.350 Morton

76.150 Lake Hamilton, AR

76.000 Jenison, MI

75.750 Bellbrook, OH

70.450 Cape Fear, NC

69.950 Rockwood Summit, MO

66.750 Walter E. Stebbins, OH

65.800 Northmont, OH

60.900 Tippecanoe, OH

58.300 Piqua, OH

48.800 Western Brown, OH

Field 3A:

90.600 Castle, IN

90.500 Dobyns-Bennett, TN

88.700 Franklin, TN

85.000 Clovis West, CA

84.850 Columbus North, IN

84.450 Fort Mill, SC

83.400 Lafayette, LA

77.800 Central Hardin, KY

76.150 Miamisburg, OH

Field 4A:

95.550 Carmel, IN

94.750 Avon, IN

94.250 William Mason, OH

90.750 Homestead, IN

90.400 Union, OK

89.900 Center Grove, IN

88.750 Lawrence Township, IN

87.600 James F. Byrnes, SC

84.800 Lockport Township

84.300 Green Hope, NC

81.350 Ben Davis, IN

80.550 Lincoln-Way

75.800 Westlake, UT

73.050 Boiling Springs, SC

72.600 Lake Park

66.450 Franklin Central, IN

SemiFinals:

96.550 Avon, IN (Music, GE)

95.900 Carmel, IN

95.900 Tarpon Springs, FL (Music, Visual, GE)

95.900 William Mason, OH (Visual)

93.800 Leander, TX (Music, Visual, GE (tie))

92.450 Cedar Park, TX (GE (tie))

92.300 Ronald Reagan, TX

91.700 Claudia Taylor Johnson, SC

91.200 Wando, SC

89.950 Castle, IN

89.750 Marian Catholic

88.300 Dobyns-Bennett, TN

88.300 Homestead, IN

88.000 Vista Murrieta, CA

87.850 Owasso, OK

87.650 Union, OK

87.250 Franklin, TN

86.650 James Bowie, TX

85.900 Ayala, CA

85.700 Lawrence Township, IN

85.550 Plymouth-Canton Educational Park, MI

85.200 O'Fallon Township

83.350 James F. Byrnes, SC

81.800 North Hardin, KY

81.800 Lockport Township

81.600 Columbus North, IN

81.000 Bellevue West, NE

80.550 Reeths-Puffer, MI

79.800 Fort Mill, SC

79.650 Clovis West, CA

79.600 Green Hope, NC

77.150 Adair County, KY (Music, Visual, GE)

74.100 Willamstown, KY

73.200 Archbishop Alter, OH

72.300 Milton-Union, OH

Finals:

97.450 Carmel, IN (GE)

97.450 Avon, IN (Music, Visual)

96.550 William Mason, OH

95.700 Tarpon Springs, FL

95.300 Cedar Park, TX

94.650 Leander, TX

91.850 Ronald Reagan, TX

91.500 Wando, SC

91.300 Claudia Taylor Johnson, TX

91.050 Castle, IN

91.000 Homestead, IN

90.050 Marian Catholic

89.450 Dobyns-Bennett, TN

Field Day 2 1A:

70.900 Williamstown, KY

67.800 Milton-Union, OH

66.100 Whitesboro, TX

65.050 LaSalle, OH

64.000 Indian Hill, OH

60.950 Licking Valley, OH

60.900 Monrovia, IN

60.600 Murphysboro

60.550 South Point, OH

56.150 East Clinton, OH

52.900 Herscher

Field Day 2 2A:

94.800 Tarpon Springs, FL

89.650 Marian Catholic

76.650 Campbell County, KY

75.800 Paragould, AR

75.300 Father Ryan, TN

71.900 Nordonia, OH

71.800 Limestone Community

70.800 Lakeland, MI

68.800 New Philadelphia, OH

68.600 Davenport Central, IA

65.500 Fairborn, OH

Field Day 2 3A:

93.300 Leander, TX

91.650 Cedar Park, TX

88.700 Bellevue West, NE

83.550 Nation Ford, SC

83.500 Walled Lake Central, MI

81.350 Carroll, IN

74.900 Hardin Valley Academy, TN

73.650 Southmoore, OK

71.150 Urbana, MD

70.600 Springboro, OH

66.750 Colerain, OH

Field Day 2 4A:

92.500 Wando, SC

91.750 Claudia Taylor Johnson, TX

89.750 Ronald Reagan, TX

88.950 Vista Murrieta, CA

87.950 Owasso, OK

86.500 Plymouth-Canton Educational Park, MI

86.100 Ayala, CA

86.050 James Bowie, TX

85.750 O'Fallon Township

84.100 Rockford, MI

83.850 Centerville, OH

83.100 Bentonville, AR

82.400 Jenks, OK

81.950 Panther Creek, NC

81.550 Lake Central, IN

81.150 Mustang, OK

74.750 Lake Orion, MI

Notes: Ties are broken by the highest overall General Effect score. By BOA rules, 13 bands were taken into finals due to a tie for the final spot.


Class Placement Awards:
Class A:
1.) Adair County, KY 2.) Williamstown, KY 3.) Archbishop Alter, OH


Class AA:
1) Tarpon Springs, FL 2.) Marian Catholic 3) North Hardin, KY


Class AAA:
1.) Leander, TX 2.) Cedar Park, TX 3.) Castle, IN


Class AAAA:
1) Avon, IN 2) Carmel, IN 3) William Mason, OH

Contact Information:

Bands of America
Festival Website

Weather:

Details:

This is the premier marching band event of the season. 90 of the nation's best marching bands compete in Indianapolis at the Lucas Oil Stadium in a prelims/semifinals/finals event. Bands are arranged by school size in prelims and semifinals, and class champions are awarded in A, AA, AAA, and AAAA. The 12 top bands move on to finals, and they compete head to head for the prestigious Grand Nationals trophy.

Blank Score Sheet

Want to try to score the bands for this festival yourself?
Click here to download a blank score sheet!

Performance Schedule:

Printer Friendly Schedule

FieldField Day 2
8:30 AM: Carlisle, OH
8:45 AM: Northmont, OH
9:00 AM: Piqua, OH
9:15 AM: Ada, OH
9:30 AM: Walter E. Stebbins, OH
9:45 AM: Tippecanoe, OH
10:00 AM: Lake Hamilton, AR
10:15 AM: Clovis West, CA
10:30 AM: Dobyns-Bennett, TN
10:45 AM: North Hardin, KY
11:00 AM: Carroll, OH
11:15 AM: Lafayette, LA
11:30 AM: Rockwood Summit, MO

11:45 AM: Break

12:30 PM: Norton, OH
12:45 PM: Lincoln-Way
1:00 PM: Bishop Fenwick, OH
1:15 PM: Green Hope, NC
1:30 PM: William Mason, OH
1:45 PM: Franklin, TN
2:00 PM: Fort Mill, SC
2:15 PM: Union, OK
2:30 PM: Cape Fear, NC
2:45 PM: Jenison, MI
3:00 PM: Franklin Central, IN
3:15 PM: Homestead, IN

3:30 PM: Break

4:00 PM: Castle, IN
4:15 PM: Boiling Springs, SC
4:30 PM: Logan Elm, OH
4:45 PM: Central Hardin, KY
5:00 PM: Archbishop Alter, OH
5:15 PM: Lake Park
5:30 PM: Columbus North, IN
5:45 PM: Southwestern, IN
6:00 PM: Miamisburg, OH
6:15 PM: Western Brown, OH
6:30 PM: Triton Central, IN
6:45 PM: Bellbrook, OH

7:00 PM: Break

7:45 PM: Ben Davis, IN
8:00 PM: Avon, IN
8:15 PM: Lockport Township
8:30 PM: Center Grove, IN
8:45 PM: Carmel, IN
9:00 PM: Reeths-Puffer, MI
9:15 PM: Lawrence Township, IN
9:30 PM: James F. Byrnes, SC
9:45 PM: Morton
10:00 PM: Adair County, KY
10:15 PM: Bassett, VA
10:30 PM: Westlake, UT
10:45 PM: Crestwood, OH
7:00 AM: Owasso, OK
7:15 AM: East Clinton, OH
7:30 AM: Herscher
7:45 AM: Bellevue West, NE
8:00 AM: James Bowie, TX
8:15 AM: Cedar Park, TX
8:30 AM: Mustang, OK
8:45 AM: Paragould, AR
9:00 AM: Hardin Valley Academy, TN
9:15 AM: Urbana, MD
9:30 AM: Ronald Reagan, TX
9:45 AM: Bentonville, AR
10:00 AM: Whitesboro, TX

10:15 AM: Break

10:45 AM: Tarpon Springs, FL
11:00 AM: Leander, TX
11:15 AM: Southmoore, OK
11:30 AM: Centerville, OH
11:45 AM: Ayala, CA
12:00 PM: Father Ryan, TN
12:15 PM: Licking Valley, OH
12:30 PM: Claudia Taylor Johnson, TX
12:45 PM: South Point, OH
1:00 PM: Nordonia, OH
1:15 PM: Murphysboro
1:30 PM: Jenks, OK

1:45 PM: Break

2:30 PM: Carroll, IN
2:45 PM: Rockford, MI
3:00 PM: Plymouth-Canton Educational Park, MI
3:15 PM: Panther Creek, NC
3:30 PM: Springboro, OH
3:45 PM: Colerain, OH
4:00 PM: O'Fallon Township
4:15 PM: Milton-Union, OH
4:30 PM: LaSalle, OH
4:45 PM: Lake Central, IN
5:00 PM: Lake Orion, MI
5:15 PM: Monrovia, IN

Exb
5:30 PM: Ohio University

5:45 PM: Break

6:15 PM: Marian Catholic
6:30 PM: Fairborn, OH
6:45 PM: Vista Murrieta, CA
7:00 PM: Nation Ford, SC
7:15 PM: Davenport Central, IA
7:30 PM: Wando, SC
7:45 PM: New Philadelphia, OH
8:00 PM: Limestone Community
8:15 PM: Indian Hill, OH
8:30 PM: Lakeland, MI
8:45 PM: Williamstown, KY
9:00 PM: Campbell County, KY
9:15 PM: Walled Lake Central, MI

Exb
9:30 PM: University of North Alabama

10:00 PM: Awards

Festival Address - 500 South Capitol Avenue, Indianapolis, IN 46225


Get Driving Directions

Last Updated On: 10-30-2016